Blog

Nisan 9, 2023

Endüstriyel Otomasyon Sisteminin 7 Faydası

Tesisinize endüstriyel otomasyon sistemi eklemeyi düşünüyor musunuz? Bunu eklemek isteyebileceğiniz pek çok neden olsa da, eklememek için nispeten az neden var ! Artan üretkenlik, azalan duruş süreleri, daha hızlı yatırım getirisi, daha düşük işletme maliyetleri… liste uzayıp gidiyor. Endüstriyel otomasyon sistemlerini eklemenin en önemli 7 avantajına bir göz atın, özel sorularınız varsa , bizi arayın .

Endüstriyel OtomasyonEndüstriyel otomasyon sistemi nedir?
endüstriyel otomasyon sistemleri, genellikle tekrar eden işlevleri veya görevleri yerine getiren bir süreci, cihazı veya makineyi bilgisayarlı bir şekilde kontrol etmek ve izlemek için kullanılan sistemlerdir.

Endüstriyel otomasyon sistemleri, insan emeğini azaltmak ve iyileştirmek için otomatik olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu otomasyon sistemleri, üretim sürecinde çoğunlukla tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen tekrarlayan ve mekanik görevlerin yerini alır. Bu, mantıksal programlama komutları ve güçlü makineler kullanılarak elde edilir.

 

Endüstriyel otomasyon sisteminin faydaları nelerdir?

1. Maliyette azalma
Endüstriyel otomasyon üretkenliği, kaliteyi ve sistem performansını artırmaya yardımcı olur ve bu da işletme giderlerinizi veya OPEX’inizi azaltır. Bununla birlikte, bir endüstriyel otomasyon sisteminin en büyük avantajı, üretim maliyetlerinin azalmasıdır.

Bir kat dolusu işçi yerine artık birkaç amiriniz ve kilit personeliniz olabilir ve sistemlerinizin düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kusurlu ürün veya parçalarla dolu bir yığın yerine, varsa bile çok az kusurlu ürüne sahip olacak şekilde tasarlanmış modern bir sisteme sahip olacaksınız.

2. Verimlilikte Artış
Bu sistemler 7/24 çalışabilen sürekli seri üretime olanak sağlar. Basit bir ifadeyle, tesisinizdeki otomasyon sistemleri üretkenliği artıracaktır çünkü asla ara vermek, eve gitmek veya çalışmayı durdurmak zorunda kalmazlar. Sisteminizin çalışır durumda olmasının bir başka yararı da, insanlarınızın en iyi yaptıkları şeyi yapmaları için özgür olmasıdır: Yaratıcı bir şekilde problem çözme! Personeliniz monoton işler yapmadığında, işte yaratıcı ve üretken olacakları alana sahip olurlar.

3. Kaliteyi Artırır
Farklı aşamalarda ve endüstriyel süreçlerde uyarlanabilir kontrol ve izleme yoluyla, bu endüstriyel otomasyon sistemleri insan hatasını ortadan kaldırmada ve dolayısıyla sunulan ürünlerin kalitesini iyileştirmede faydalıdır. Otomatik sisteminiz, doğru bir şekilde ve herhangi bir harici kesinti olmadan programlanırsa, program değiştirilene veya sistem kapatılana kadar tam olarak amaçlandığı gibi davranacaktır. İnsan müdahalesine çok az yer olduğundan hata olasılığı ortadan kalkar.

4. Kesin Sonuçlar
Veri otomasyonu, doğru veri entegrasyonuna ve bağlantıya dayalıdır. Üretim sürecinde doğru bilgiler kullanıldığında kesin sonuçlar alırsınız. Tüm çözümler, endüstriyel süreçleri iyileştirmek için doğru bilgileri elde etmek amacıyla veri analitiği araçları kullanılarak analiz edilebilecek ayrıntılı veriler elde etmenize yardımcı olur.

5. Endüstriyel Güvenliği Destekler
Otomasyonun bir başka büyük yararı da işyerinde güvenliğin artmasıdır.

Endüstriyel otomasyon, işçilerin montaj hatlarına çok yaklaşmasını önleyerek işçilerin güvenliğini artırır.

Termal sensörler, üretim alanındaki sıcaklıkları sürekli olarak kontrol eder. Bazı durumlarda, termal sensörler sıcaklıktaki herhangi bir artışı tespit edebilir ve bir uyarı gönderebilir. Hemen ardından üretim sahasındaki herkesin güvenliğini sağlamak için bazı önlemler alınabilir.

6. İnsan Verimliliğinde Artış
Bir şirketin hizmetlerini otomatikleştirmek için uyguladığı sistemler, yalnızca bir insanın yapacağı görevleri yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda bu otomatik sistemler, gerçek bir kişinin yeteneklerini aşan işlevleri yerine getirme yeteneğine sahiptir.

7. Kestirimci Bakım
Endüstriyel otomasyonun büyük bir yararı, izleme ve kestirimci bakıma yardımcı olmasıdır. Üretim hatları ve üretim alanı, sensörler kullanılarak sürekli olarak izlenebilir. Bu sensörler sıcaklık, akustik, zaman, frekans, yağ basıncı ve üretim süreciyle ilgili diğer parametreleri takip eder. Sensörler bu parametrelerde herhangi bir değişiklik tespit ederse hemen bir uyarı gönderir.

Uyarı alındığında, teknisyenler değişikliğin nedenini hemen belirleyebilir. Parametrelerdeki değişikliklerin ekipman sorunlarına veya üretim sürecinde sorunlara neden olabileceğine dikkat edilirse, anında servis veya onarım yapılabilir. Otomasyon, bu nedenle, olası sorunları, üretim kesintisi ile sonuçlanabilecek büyük sorunlara dönüşmeden önce belirlemeye yardımcı olabilir .

Otomasyon
About serhan

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir