Blog

Nisan 8, 2023

OG Trafo Kurulumu

OG Trafo Kurulumu

OG Trafo, Orta Gerilim (OG) elektrik enerjisini, düşük gerilim (DG) seviyesine dönüştürmek için kullanılan bir elektrik cihazıdır. Genellikle, 1 kV ila 36 kV arasındaki orta gerilim seviyesindeki elektrik enerjisini, 400 V veya 690 V gibi daha düşük gerilim seviyelerine dönüştürmek için kullanılır.

OG trafoları, enerji dağıtım sistemlerinde ve endüstriyel tesislerde kullanılır. Özellikle, şehirlerdeki enerji dağıtım merkezlerinde ve endüstriyel tesislerin enerji merkezlerinde kullanılırlar. OG trafoları, enerji şebekelerindeki güç dalgalanmalarını önlemek ve aşırı yüklenmeleri engellemek için çok önemlidir.

OG trafoları, transformatör adı verilen çekirdek, sarım ve soğutma sistemlerinden oluşur. Transformatörün çekirdeği, çelik levhaların bir araya gelmesiyle oluşur ve manyetik akıyı iletir. Sarımlar, çekirdek etrafında sarılan tel bobinlerdir ve manyetik akıyı değiştirerek gerilim dönüşümü sağlar. Soğutma sistemi ise, transformatörün sıcaklığını kontrol eder ve aşırı ısınmayı önler.

OG trafoları, enerji kaynaklarından alınan yüksek gerilimli elektrik enerjisini daha düşük gerilim seviyelerine dönüştürerek, endüstriyel tesislerin ve şehirlerin elektrik ihtiyacını karşılar. Bu sayede, enerji şebekelerinin güvenliği, güvenilirliği ve sürekliliği sağlanır.

Uncategorized , , ,
About serhan

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir